| Part Number | 1.5SMC440A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 184370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC440A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC440A-E3 57T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Breakdown Voltage | 418 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Test Current | 1 |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 602 V |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 376 V |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.5 A |
| Rad Hard | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC440A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Diode Zener Single 6.8V 2-Pin SL Download PDF datasheet for DF2S6.8ASL,L3F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ43CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 75V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ75CA-E3\\5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15A-E3 5A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24A-13-F.pdf |
|
Nexperia | PTVS15VZ1USK DSN1608-2 REEL 7 - |
|
GLOBALTECH SEMICONDUCTOR | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for GSESMAJ18AF.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA39CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ36A-E3 5B.pdf |